Κυριακή 14 Οκτωβρίου 2012

Πιερικός - Εργοτέλης 1 - 1

Από ένα ημίχρονο μοιράστηκαν οι δύο ομάδες, οι οποίες κατά διαστήματα απέδωσαν καλό ποδόσφαιρο. Ο Εργοτέλης είχε την πρωτοβουλία στο πρώτο και δίκαια πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Μετά από σέντρα του Πίτσου στο 26ο λεπτό, ο Ζαχόρα με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στο συγκρότημα του Σίνισα Γκόγκιτς. Ηταν το τρίτο γκολ του Κροάτη επιθετικού σε τέσσερις αναμετρήσεις... Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και στο 54' ο Ντάνυ κέρδισε πέναλτυ και την αποβολή του Γιοβάνοβιτς. Ο Γιαζιτζόγλου ευστόχησε και έφερε το ματς στην ισοπαλια, δίνοντας το έναυσμα για να ασκηθεί πίεση προς τα καρρέ του Αθανασίου. Τελικά ο κρητικός σύλλογος, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, κράτησε με άνεση μέχρι τέλους, παραμένοντας στην κορυφή της Football League μαζί με την Καλλονή και τον Πανσερραϊκό,.Πιερικός-Εργοτέλης 1-1  ,.   Όλα στα δύο στην Κατερίνη

Πιερικός (Γκουλής): Τόλιος, Λαζαρίδης, Γιαζιτζόγλου, Καρτσαμπάς,
Ντόκιτς, Δεσποτόφσκυ, Φαμπίνιο, Ιτσιος (46' Δήμου) Καθάριος (75' Κόιτς)

Εργοτέλης (Γκόγκιτς): Αθανασίου, Τζανακάκης, Σαρρής, Δωματάς