Παρασκευή 5 Οκτωβρίου 2012

Ρωσια: 11η αγωνιστικη

Терек 2 - 1 Ростов,. Μετά τις ήττες από Λοκομοτίβ και Κούμπαν, η Τέρεκ Γκρόζνι επέστρεψε στις επιτυχίες, αφού έκαμψε την αντίσταση της Ρόστωβ με σκορ 2 - 1 και βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας ( ΤΣΣΚΑ και Λοκομοτίβ έχουν έναν αγώνα λιγότερο ) Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο σε γενικές γραμμές, με τους γηπεδούχους να είναι πιο δραστήριοι και τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν ρυθμούς στο τελευταίο τέταρτο.   Οι παίκτες του Στάνισλαβ Τσερτσέσωφ μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο μέρος, αλλά έχασαν την ευκαιρία να καθαρίσουν το ματς, αφού ναι μεν προηγήθηκαν με κεφαλιά του Κομορόφσκυ στο 52' αλλά ο Μαουρίσιο έχασε πέναλτυ τέσσερα λεπτά αργότερα ( η μπάλα πήγε στο δοκάρι και άουτ ) Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν τα... δοκάρια, όταν μετά από κεφαλιά του Κότσις, ο Γκότζιουρ απέκρουσε εντυπωσιακά και η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι. Το τέλος του αγώνα ήταν συναρπαστικό, αφού ο πρώην άσσος του ΑΠΟΕΛ, Αΐλτον Αλμέιδα διπλασίασε τα τέρματα της Τέρεκ στο 83' ενώ η τελευταία μείωσε με κεφαλιά του Καλάτσεφ στο 85,'.Ως εκ τούτου η Τέρεκ έσπασε την αρνητική παράδοση που την ήθελε να μετρά μόλις μία νίκη στους τελευταίους 10 αγώνες πρωταθλήματος με τη Ρόστωβ. Αυτή είχε σημειωθεί τον περασμένο Μάρτιο με γκολ του Ασιλντάρωφ στο 48ο λεπτό,. http://www.fc-rostov.ru/press/news/7541  Терек (Грозный) — Ростов (Ростов -на- Дону) — 2:1 (0:0) Голы: 1:0 — Коморовски (51) 2:0 — Аилтон (83) 2:1 — Калачев (85) 5 октября Стадион Ахмат Арена

Τέρεκ Γκρόζνι - Ρόστωβ 2 - 1 ( 52' Κομορόφσκυ 83' Αΐλτον - 85' Καλάτσεφ )

Λοκομοτίβ Μόσχας - Κούμπαν  () Βόλγκα - Μορντόβια ()