Κυριακή 14 Οκτωβρίου 2012

Παναχαϊκή - Βύζας Μεγαρων 2 - 1

Την πρώτη της νίκη πέτυχε η ομάδα της Παναχαϊκής που αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Βύζαντα, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να επικρατήσει με σκορ 2 - 1,. Εδωσε απαντήσεις ο Μπρέσκα που ήταν ο κορυφαίος,. Κάτι παραπάνω από 400 αγωνιστικά λεπτά χρειάστηκε η ομάδα της Παναχαϊκής για να πετύχει το πρώτο της τέρμα. Σκόρερ, ο μέχρι πριν λίγες ημέρες Μπρέσκα, που κατηγορήθηκε ως αδιάφορος, βρέθηκε με το ένα πόδι στην έξοδο, όμως επέστρεψε κόντρα στον Βύζαντα και φρόντισε να δώσει την απάντησή του,.

Η ομάδα των Μεγάρων που έδειξε πιο δεμένη, ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα με τον Βελέτη στο 13' που μετά από ωραία εκτέλεση κόρνερ από τον Μπιτσάκο πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα,. Η ισοφάριση ήρθε με την έναρξη της επανάληψης, καθώς στο 47' ο Μπρέσκα εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας των φιλοξενούμενων μετά από ένα γέμισμα και με προβολή έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλια,. Και εκεί που όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα λήξει ισόπαλο και πως η Παναχαϊκή θα πετάξει ακόμα δύο πολύτιμους πόντους, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Μαπούκου λύτρωσε την ομάδα από την Αχαΐα, αφού μετά από σέντρα του Μπρέσκα και σύγχυση της άμυνας του Βύζαντα, με πλασέ κατάφερε να σκοράρει και χαρισε στην ομάδα του την πρώτη της νίκη στη σαιζόν,. http://www.panachaiki.gr/

Παναχαϊκή (Ηλίας Φυντάνης): Πίτκας, Βοσκόπουλος ( 25' Κοκκίνης )