Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2012

ΑΕ Λεμεσού - Νέα Σαλαμίνα 2 - 1

Τι και αν έπαιζε εντός έδρας με την ένατη του Κυπριακού Πρωταθλήματος? Tι και αν έπρεπε το ματς να φτάσει στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, προκειμένου να σημειώσουν το γκολ της νίκης και μάλιστα με πέναλτυ? Τελικά, οι παίκτες της ΑΕΛ κατάφεραν να νικήσουν έστω και δύσκολα εκείνους της Νέας Σαλαμίνας με σκορ 2 - 1 στην έκτη αγωνιστική, με αποτέλεσμα το σύνολο του Πάμπου Χριστοδούλου να γλυτώσει τη γκέλα που θα το άφηνε πολύ πίσω στην κούρσα του πρωταθλήματος,. Τώρα όσον αφορά το ματς εκείνοι που μπήκαν πιο δυνατά ήταν οι παίκτες της Νέας Σαλαμίνας, με αποτέλεσμα να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Ελιο Ρόκερ στο 23’ Ωστόσο, από εκεί και πέρα οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ ανέβασαν κατά πολύ το ρυθμό τους, προκειμένου να σημειώσουν το γκολ της ισοφάρισης. Τελικά αυτό ήρθε στο 71’ με τον Βοού,. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, καθώς ο διαιτητής της αναμέτρησης έδωσε έξη λεπτά καθυστερήσεις.

Η ΑΕΛ είχε κλείσει τη Νέα Σαλαμίνα στα καρρέ της, χωρίς όμως να μπορεί να σημειώσει το γκολ της νίκης. Ο Ριμπέιρο στο 96’ άπλωσε το χέρι του σε σουτ του Πάουλο Σέρτζιο και ο διαιτητής υπέδειξε σωστά πέναλτυ. Ο Βοού το εκτέλεσε σωστά και έδωσε την αγχωτική νίκη στην ΑΕΛ,. Στα υπόλοιπα ματς που έγιναν το Σάββατο
(20/ 10) ο Απόλλων Λεμεσού νίκησε εύκολα εκτός έδρας 3 - 0 το Παραλίμνι, ενώ η Πάφος με τον Εθνικό Αχνας κόλλησαν στο 0 - 0,. http://www.aelfc.com/