Πέμπτη 4 Οκτωβρίου 2012

Σάλκε - Μονπελιέ 2 - 2

Η Μονπελιέ έκλεψε το βαθμό της ισοπαλίας από την καλύτερη Σάλκε και της στέρησε τη δυνατότητα να παραμείνει στην κορυφή του β' ομίλου (2 - 2)
Η Μονπελιέ των μόλις δύο νικών σε 7 παιχνίδια, η Μονπελιέ που ψάχνει ακόμα να βρει το καλό αγωνιστικό της πρόσωπο, συνεχίζει να βάζει δύσκολα στο Champions League, αλλά συνεχίζει - προφανώς λόγω απειρίας - να χάνει το προβάδισμα. Το γκολ του Αϊτ -Φανά στο 13ο λεπτό ήταν ό,τι καλύτερο για τη Γαλλική ομάδα στην έδρα της Σάλκε. Οι Γερμανοί όμως βρήκαν τον τρόπο να απαντήσουν και το πέτυχαν με τον Ντράξλερ ( τον νεότερο Γερμανό που σκοράρει στη διοργάνωση ) στο 26ο λεπτό. Σαν να μην έφτανε αυτό, η Μονπελιέ όχι μόνο απώλεσε το προβάδισμα, αλλά βρέθηκε να κυνηγά το σκορ όταν ο Χούντελαρ αυτή τη φορά ευστόχησε από την άσπρη βούλα του πέναλτυ, στο 53ο λεπτό, και έκανε το 2 - 1 για τους γηπεδούχους,. Η Σάλκε κρατούσε άνετα το αποτέλεσμα, αφού αμύνθηκε πολύ καλά και έκλεισε τους διαδρόμους. Μάλιστα, είχε και τις φάσεις να καθαρίσει το τρίποντο της νίκης, αλλά δεν το έκανε. Και το πλήρωσε.

Η Μονπελιέ... από το πουθενά ισοφάρισε με τον Καμαρά στο 90' και πήρε τον ανέλπιστο ( βάσει εξέλιξης ) βαθμό της ισοπαλίας,. http://www.schalke04.de/