Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2012

Τόττεναμ - Τσέλσυ 2 - 4

Ο Χουάν Μάτα ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά στο ντέρμπυ του Λονδίνου ανάμεσα στην Τόττεναμ και την Τσέλσυ που έληξε με 4 - 2 έχοντας πολύ συναρπαστικές ανατροπές και πέντε γκολ στο β ημίχρονο,. Και το όνομα αυτού, Χουάν Μάτα,.
Ο Ισπανός σταρ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο σπουδαίο διπλό της Τσέλσυ μέσα στο Γουάιτ Χαρτ Λαιην επί της Τόττεναμ, η οποία στο 54' βρέθηκε από το 0 - 1 του ημιχρόνου να προηγείται με 2 - 1, όμως εν τέλει να υποκλίνεται στο ταλέντο και την πλειάδα των σταρ των πρωταθλητών Ευρώπης,. Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την Τσέλσυ,. Στο 17' οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ, το οποίο διατήρησαν μέχρι το 47', όταν ο Γκαλάς ισοφάρισε για τους οικοδεσπότες.
Η Τόττεναμ όχι μόνο έφερε το ματς στα ίσα, αλλά στο 54' βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τον Ντεφόε, όμως σε διάστημα τεσσαρων λεπτών ο Μάτα κατάφερε να αλλάξει τις ισορροπίες. Στο 66' ισοφάρισε σε 2 - 2 για να έρθει στο 69' να δώσει το προβάδισμα στους παίκτες του Ντι Ματέο, οι οποίοι στο 91' είδαν τον Ντάνιελ Στάριτζ να διαμορφώνει το τελικό 4 - 2 υπέρ των πρωτοπόρων της Πρέμιερσιπ,. http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/19939634