Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2012

Αϊντχόβεν - Βίλλεμ 3 - 2

Με επική ανατροπή μέσα σε 15 λεπτά, η Αϊντχόβεν γύρισε το ματς κόντρα στην Βίλλεμ (3 - 2) και πλησίασε στον πόντο την Τβέντε στην κορυφή της Eredivisie, η οποία άφησε δύο βαθμούς στην έδρα της Ρόντα,. Ισόβαθμη στην δεύτερη θέση παρέα με την Αϊντχόβεν η Βίτεσσε που δεν αντιμετώπισε προβλήματα εκτός έδρας με την Μπρέντα (0 - 3) Πέρασε με 2 - 0 από την έδρα της Αλκμααρ η Ναϊμέγκεν,. Η Βίλλεμ πάγωσε το Φίλλιπς Στάντιον με δύο γκολ στο 16’ (Ποντέβιν) και στο 23’ (Φόσελμπελτ) βάζοντας τις βάσεις για μια πολύ μεγάλη νίκη.

Παρ όλα αυτά ο Στρούτμαν σάλπισε την αντεπίθεση στο 68’ για τους γηπεδούχους και ο ίδιος παίκτης με τα δεύτερο προσωπικό του τέρμα έφερε το ματς στο 2 - 2 (79’)

Τρία λεπτά αργότερα ο Μάταβζ ολοκλήρωσε την ανατροπή που έφερε την Αϊντχόβεν στο -1 από την κορυφή,. Το γκολ του Καστένιος στο 68’ έβαλε σε θέση οδηγού την Τβέντε αλλά από ότι αποδείχθηκε δεν έφτανε στην πρωτοπόρο του Ολλανδικού Πρωταθλήματος. Πέντε λεπτά αργότερα ο Χούπερτς ισοφάρισε χαρίζοντας πολύτιμο βαθμό στην Ρόντα και στερώντας από την Τβέντε την ευκαιρία να διατηρήσει το +3 από του διώκτες της,. http://eredivisielive.nl/eredivisie/,. http://eredivisielive.nl/video/