Δευτέρα 22 Οκτωβρίου 2012

Κυπελλο Πορτογαλιας, Γ΄γύρος: Μορεϊρένσε - Σπόρτινγκ Λισσαβωνας 3 - 2

Ούτε τώρα θα κάνει την εκκίνηση που επιθυμεί η Σπόρτινγκ Λισσαβωνας, η οποία ακόμα και με υπηρεσιακό προπονητή, δεν άλλαξε ρότα. Η Μορεϊρένσε την έστειλε στα... βράχια του αποκλεισμού στην παράταση με 3 - 2 για τον 3ο γύρο του Taca de Portugal,. Τα λιοντάρια είχαν καλή απόδοση στο 1ο ημίχρονο, κυκλοφορώντας πολύ καλά την μπάλα και δίκαια προηγήθηκαν στο σκορ με το  Φίτο Ρινάουντο στο 7ο λεπτό. Οσο κυλούσε ο χρόνος, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και δοκίμαζαν τον τερματοφύλακα της Σπόρτινγκ, Ρούι Πατρίσιο. Αντίστοιχο τεστ πέρασε κι ο Ρικάρντο Ριμπέιρο σε σπουδαία ευκαιρία του Ρίκι φαν Βόλφσβινκελ, ενώ λίγο αργότερα ο Ναμπίλ Γκιλλάς είχε δοκάρι με κεφαλιά. Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, ο Πάμπλο Ολιβέρα ισοφάρισε για τη Μορεϊρένσε και λίγο αργότερα, σε χέρι του Χέφρεν, ο Πατρίσιο έσωσε την εκτέλεση του Ρικάρντο Πεσόα. Εν τέλει, δεν κατάφερε να αποσοβήσει την ανατροπή, που προήλθε ξανά από τον Ολιβέρα στο 62',. Το κακό ημίχρονο της Σπόρτινγκ σώθηκε χάρη στο τέρμα του Φαν Βόλφσβινκελ στο 80', αλλά οι γηπεδούχοι, παρ ότι στο πρωτάθλημα αντιμετωπίζουν μεγάλες δυσκολίες, στο κύπελλο βάζουν ψηλά τον πήχυ και στο 97' σημείωσαν το νικητήριο γκολ με το Βραζιλιάνο επιθετικό Βάγκνερ,. http://www.moreirensefc.pt/