Τετάρτη 17 Οκτωβρίου 2012

Γερμανία - Σουηδία 4 - 4

Οι Γερμανοί θα θυμούνται για πολύ καιρό το πάθημα τους από τους Σουηδούς, αφού αν και προηγήθηκαν με 4 - 0 στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου, εν τέλει συμβιβάστηκαν με τον βαθμό της ισοπαλίας (4 - 4)! Συναρπαστικό ήταν το ντέρμπυ του τρίτου ομίλου της προκριματικής φάσης του Μουντιάλ. Ο φορμαρισμένος Μίροσλαβ Κλόζε σκόραρε δύο τέρματα πολύ νωρίς και έφτασε τα 66 τέρματα με την φανέλα της μάνσαφτ,. Πλέον ο επιθετικός της Λάτσιο απέχει δύο γκολ από τον θρυλικό Γκερντ Μυλλερ που είναι και ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών της Γερμανίας,. Ο Περ Μερτεζάκερ πέτυχε το 3 - 0 στο 39' ενώ στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Μεσούτ Οζίλ φάνηκε πως καθάρισε το ματς για την ομάδα του Γιόακιμ Λεβ,. Ομως οι Σουηδοί δεν το έβαλαν κάτω και έκαναν ένα απίστευτο come back,. Mε γκολ των Ιμπραϊμοβιτς, Λούστιγκ και Ελμάντερ μείωσαν σε 4 - 3 στο 76' ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ράσμους Ελμ ολοκλήρωσε την επική ανατροπή, ισοφαρίζοντας
σε 4 - 4,. Η Γερμανία παρέμεινε στην πρώτη θέση με δέκα βαθμούς ενώ η Σουηδία είναι δεύτερη με επτά,. http://www.youtube.com/embed/QV_efRYJvuI

Η Αυστρία εκδικήθηκε το Καζακστάν για το 0 - 0 της Παρασκευής στην
Αστάνα, και ξέσπασε στην Βιέννη με 4 - 0 ενώ η Ιρλανδία μετά την εξάρα
που έφαγε από τους Γερμανούς, νίκησε 4 - 1 τα Νησία Φερόε στην έδρα τους,.

Γερμανία - Σουηδία 4 - 4 ( 8' και 15' Κλόζε 39' Μέρτεζακερ 56' Μεσούτ Εζίλ
- 62' Ιμπραίμοβιτς 64' Λούστιγκ 76' Ελμάντερ 93' Ράσμους Ελμ )