Τετάρτη 3 Οκτωβρίου 2012

Γιουβέντους - Σαχτάρ Ντόνετσκ 1 - 1

( 25' Μπονούτσι - 23' Τεξέιρα ) Στην Ιταλία τα πάει μια χαρά, στην Ευρώπη είναι το πρόβλημα.
Ο λόγος για τη Γιουβέντους, η οποία έφερε την όγδοη συνεχόμενη ευρωπαϊκή της ισοπαλία και κατέχει πλέον το ρεκόρ. Ενα ρεκόρ που τη φέρνει στην τρίτη θέση του ομίλου με μόλις δύο βαθμούς. Η αξιόμαχη Σαχτάρ έβαλε δύσκολα στη Μεγάλη Κυρία σχεδόν από το πρώτο λεπτό. Πήρε μπάλα, δημιούργησε φάσεις, διαμαρτυρήθηκε για πέναλτυ και αποβολή που δεν της δόθηκαν και τελικά άνοιξε το σκορ στο 23' με τον Αλεξ Τεξέιρα,. Η απάντηση της Γιουβέντους ήταν άμεση και προήλθε... από την άμυνα. Δύο λεπτά μετά το 0 - 1 ο Μπονούτσι έφερε το ματς στα ίσια και έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του να διεκδικήσει την ανατροπή.
Η πρωταθλήτρια Ιταλίας ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα μέχρι τη λήξη, είχε τις ευκαιρίες να πάρει το τρίποντο, αλλά και η Σαχτάρ δεν το έβαλε κάτω αναγκάζοντας ουκ ολίγες φορές τον Μπουφόν σε επεμβάσεις. Αν δούμε ουδέτερα το αποτέλεσμα, μπορεί να θεωρηθεί έκπληξη. Αν το δούμε, όμως, βάσει εικόνας το 1 - 1 είναι δίκαιο... μέχρι κεραίας,.

Γιουβέντους: Μπουφόν, Κιελίνι, Μπαρτσάλι, Μπονούτσι, Λιχστάινερ,
Μαρκησιο, Πίρλο, Ασαμόα, Βιντάλ (85' Πογκμπά) Βούτσινιτς (58' Τζιοβίνκο)

Σαχτάρ Ντόνετσκ: Πιάτωφ, Κούτσερ, Ρατ, Ρακίτσκυ, Χούμπσμαν, Φερναντίνιο,