Τετάρτη 3 Οκτωβρίου 2012

Νόρτζελαντ - Τσέλσυ 0 - 4

( 33' 82' Μάτα 79' Λουίς 89' Ραμίρες ) Δεν μπορεί να κακολογήσει κάποιος τη Νόρτζελαντ ότι δεν κοίταξε στα μάτια την Τσέλσυ. Μια χαρά τα πήγαινε κόντρα στους πρωταθλητές Ευρώπης, έπαιξε ωραίο πάσινγκ γκαιημ, είχε ευκαιρίες και δοκάρι, αλλά μετά το 0 - 2 τα παράτησε και η Τσέλσυ έφτασε στο άνετο 4 - 0,. Στο 33ο λεπτό ο Μάτα, μετά από προσπάθεια που ξεκίνησε από τον Τόρρες και τον Λάμπαρντ να βγάζει την τελική πάσα, άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ντι Ματέο. Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω, έπαιξαν ώριμα απέναντι στους Λονδρέζους και δημιούργησαν αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία τους. Πάνω, όμως, που πίεζαν για το 1 - 1 ήρθε (στο 79') το εκπληκτικό γκολ -φάουλ του Λουίζ και... η σεμνή τελετή έλαβε τέλος,. Τα υπόλοιπα είναι ιστορία.

Οι Δανοί δεν είχαν δυνάμεις και η Τσέλσυ με ακόμη δύο γκολ έφτασε στο εμφαντικό
4 - 0,. Στο 82ο λεπτό ο Μάτα και πάλι έκανε τρία τα τέρματα των μπλε με πλασέ από το ύψος του πέναλτυ και στο 89' ο Ραμίρες διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα,.

Νόρτζελαντ: Χάνσεν, Μτίλιγκα, Ρούνιε, Οκόρε, Πάρκχαρστ, Αντού,
Στόκχολμ, Τζων, Λόρεντσεν (85’ Λάουντρουπ) Νόρντστραντ (65’ Τισίνοβιτς)

Τσέλσυ: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Λουίς, Καιηχιλ, Κωουλ, Ραμίρες, Λάμπαρντ,