Τετάρτη 17 Οκτωβρίου 2012

Πορτογαλία - Βορειος Ιρλανδία 1 - 1

Την ήττα από τη Ρωσία ας πούμε ότι είναι λογική,. Οταν όμως παίζεις στο Πόρτο κόντρα στη Βόρειο Ιρλανδία και δεν νικάς τότε αν δεν ταξιδέψεις στη Βραζιλία για το Μουντιάλ, τότε δεν σου φταίει κανείς,. Η παρέα του Κριστιάνο Ρονάλντο κόλλησε στο
1 - 1 με τους Βρεττανούς για την τέταρτη αγωνιστική των προκριματικών και βλέπει ήδη… πλάτη πέντε βαθμών, με τη Ρωσία να παίρνει αγχωτική νίκη επί του Αζερμπαϊτζάν. Στο Ντραγκάο, οι Ιβηρες ήθελαν να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις από την ήττα στη Ρωσία. Και όμως η ομάδα του Ρόυ Κάρολ, που αγωνίστηκε βασικός είχε άλλα σχέδια. Στο 30’ ο Μακ Γκην «πάγωσε» τους Πορτογάλους κάνοντας το 1 - 0 υπέρ των φιλοξενούμενων. Πίεζαν οι γηπεδούχοι, τους είχαν ζώσει τα φίδια και τελικά ο πρώην επιθετικός του Παναθηναϊκού,
Χέλντερ Πόστιγκα ισοφάρισε σε 1 - 1 στο 79’,. Στα τελευταία 15λεπτά μαζί με τις καθυστερήσεις, οι φιλοξενουμένοι έστησαν… πούλμαν μπροστά από τον γκολκηπερ του Ολυμπιακού και τελικά δικαιώθηκαν, καθώς το 1 - 1 έμεινε ως το τέλος,.