Τετάρτη 17 Οκτωβρίου 2012

Νησιά Φερόε - νοτιος Ιρλανδία 1 - 4

Μια σοβαρή Ιρλανδία δεν υπήρχε πιθανότητα να συναντήσει δυσκολίες στο να κάμψει την αντίσταση των Νήσων Φερόες και το συγκρότημα του Τζιοβάνι Τραπατόνι έφτασε εύκολα στην επικράτηση με 4 - 1 στο Τορσχάβν,. Βρήκε έτσι τον ιδανικό τρόπο να μετριάσει κάπως την βαριά ήττα από τη Γερμανία,. Το πρώτο ημίχρονο πάντως ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ, αλλά με το καλημέρα στην επανάληψη, η Ιρλανδία βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Το 1 - 0 έγινε από τον Γουίλσον στο 47’ ενώ στο 52’ ο Γουωλτερς διπλασίασε τα τέρματα για τους Ιρλανδούς. Μείωση του σκορ στο 68’ απο τον Χάνσεν αλλά το αυτογκόλ του Τζουστίνουσεν στο 73΄και το γκολ του
Ο’ Ντη στο 88' διαμόρφωσαν το τελικό σκορ,. Ετσι, η Ιρλανδία βρέθηκε στην 3η θέση του 3ου προκριματικού ομίλου του Μουντιάλ 2014, φτάνοντας τους 6 βαθμούς,.

1 Γερμανία 10 (15 - 6)
2 Σουηδία 7 (8 - 5)
3 νοτιος Ιρλανδία 6 (7 - 8)
4 Αυστρία 4 (5 - 2)
6. Καζακστάν 1 (1 - 8)
5 Νησιά Φερόε 0 (2 - 7)

Faroe Islands - Republic of Ireland 1 - 4 All Goals

Νησιά Φερόε - Ιρλανδία 1 - 4
( 68' Χάνσεν - 47' και 52' Γουωλτερς 73' αυτογκολ Γιουστίνουσεν 88' Ο' Ντη )